gumijas riepas paceltā dobe

“resaiklings” jeb lietu otrreizējā izmantošana ir dikti jauka lieta! tas ir arī viens no permakultūras principiem – ja ir tāda iespēja, piešķirt lietām vairāk kā vienu funkciju un tāda ir praktiski vienmēr!

šoreiz stāsts atkal par gumijas riepām. iepriekšējos rakstos jau esmu minējis par pāris to izmantošanas iespējām – mājas pamati, apavu zoles.. šoreiz arī dobes un var taisīt pat lecektis!

šīs dobes taisu izmantojot mikroautobusu riepas. bija doma mēģināt ar lielākām riepām, kuras tiek lietotas smagajām mašīnām, bet tās izrādās ir viscaur ar metāla trosēm, līdz ar to ļoti sarežģīti sagriežamas.

lielākā daļa mikroautobusu un vieglo mašīnu riepas sānos ir stiegrotas ar neilona striķiem, kas ir ērti ar žiletes nazi pārgriežami. pirks riepu izvēles vajadzētu paskatīties, lai uz tās sāniem ir rakstīts – nylon.

process:

izvēlamies riepu ar neilona stiegrojumu un pirms griešanas to saslapinam ar ūdeni vai eļļu, lai nazis labāk griež un slīd. griešanai vajag izmantot asu nazi vai žiletveidīgos nažus.

riepai, vietā, kurā protektori savienojas ar sāniem ir līnija, pa kuru arī stingri velkam ar nazi pāri vairākas reizes kamēr gumija pārgriezta.

nogriežam abas puses un pavēršam riepu ar iekšu uz āru, lai protektori atrastos iekšpusē, bet var tos atstāt arī ārā..

izvēlētajā dobes vietā saliekam kartonus (kartona kastes utml), lai dobē neiekļūtu nezāles, uzliekam tikko sagriezto riepu un piepildam to ar melnzemi.

ja gribam, lai dobē augi labāk aug, beram arī ar trūdvielām bagātu augsni un starp kartonu un smiltīm, ja riepas augstums atļauj, varam salikt kādus zarus, salmus, skaidas… lai tās trūdot siltina dobi.

lai noslēptu kartonu, kurš redzams apkārt riepām, saliku uz tā nopļauto zāli.

drīz vien kartons satrūdēs, bet līdz tam jārēķinās, ka tas bloķē daļu mitruma, kurš nāk no apakšas, līdz ar to kamēr kartons vēl nav sadalījies, jāpieskata vai augiem pietiek mitrums.

fotogalerija: https://www.dropbox.com/gallery/407857/1/dobe?h=4711b0

5 thoughts on “gumijas riepas paceltā dobe”

  1. Reciklings jau labs,tiešām ekoloģisks, bet dizains vēmeklīgs. Deklasēto elementu stils. Atbaidoša “aura”, kā saka austrumu komercdemagogi, bet nav piemērota vārda latviešu valodā.

  2. Riepas jāvelk dārzā, malas jāgriež, zeme jāber. Un tad tas gumijas gabals mētājās un ieaug zālē. Foršāk taču ir dabiski – noliec siena čupu un ļauj kurmim un sienam paveikt darbu savā vietā. Pēc mēneša ne jārok, ne jāravē, pakaplē un stādi un svešķermeņi arī nemētājas, ja izdomā jaukt nost, pārbrauc ar pļāvēju un viss. Ja šeit tev vārpata izdzīs cauri pāris nedēļās, tad pūdētajā dobē pāris gadus nezāles neaugs, jo sēklas būs sapuvušas un daudzgadīgās saknes iznīkušas.

Comments are closed.