kā es veļas mazgājamo līdzeki taisīju..

veļas mazgājamais līdzeklisfantastika! paštaisīts veļas mazgājamais, totāli lēti un elementāri!

sastāv no 3 komponentiem – ziepes, mazgājamā soda un ūdens.

ziepes izmantoju paštaisītās no olīveļļas. der arī jebkuras citas ziepes, piemēram veļas ziepes.

mazgājamo sodu (nejaukt ar dzeramo sodu, tās ir divas pilnīgi dažādas lietas) pirku enolā, bet to var dabūt ari saimniecības preču veikalā pie mazgājamajiem līdzekļiem. enolā puskilograms maksāja 2.50ls

process:

sarīvējam pusi no ziepju gabaliņa, jo smalkāk, jo ātrāk izšķīdīs. uzvārām ap 400ml ūdeni un pa drusciņai ūdenim vāroties, maisot tās beram iekšā. nevajadzētu aizrauties ar pārāk strauju sabēršanu, jo pretējā gadījumā tās sarausies kunkulī un izšķīdināšana prasīs ilgāku laiku.

kad ziepes izšķīdinātas, ņemam palielu trauku, no krāna ielejam 5l karstu ūdeni un salejam tajā tikko izkausēto ziepju šķidrumu. labi samaisām un un ieberam aptuveni 120ml mazgājamo sodu un atkal labi izmaisām. finālā, šķidrumam atdziestot tas paliks kā želejains biezenis. dzišanas procesā var pa retam samaisīt, lai šķidrums būtu viendabīgāks.

veļas mašīnā lej pa ~ 100ml. pirms lietošanas gan vēlams sakratīt.

par izdevīgumu runājot.. nu dikti izdevīgi! 5l pietiks 50 mazgājamajām reizēm un pašizmaksa, ja rēķinam, ka vesels ziepju klucītis maksā ap 0.50ls, attiecīgi puse 0.25ls un 120g mazgājamā soda maksā ~0.50ls, kopā 75 santīmi priekš 50 mazgāšanas reizēm, tas ir 1.5 santīmi par vienu mazgāšanas reizi!

atruna, ka tas aizņem pārāk ilgu laiku, te nevarētu būt vietā, jo taisīšanas process ir aptuveni 15 minūtes!

plusi un mīnusi:

1. daudz lētāk nekā pirkts veļas mazgājamais šķidrums vai pulveris. nepateikšu precīzāk cik, bet domāju, ka 2x noteikti!

2. dabīgāk. neekoloģiskie veļas mazgājamie ir piebāzti ar nelāgām vielām un izmazgājot daļa no tām drēbēs saglabājas, tai skaitā optiskie balinātāji. tā ir viela, kura aizsedz traipus. mazgājot ar ekoloģisko mazgājamo, kā piemēram ar šo paštaisīto, reizēm parādās šie vecie “aizmālētie” neizmazgājamie traipi. un ja padomā, šādas vielas nokļūst uz ādas un ādai ir tieksmes visu uzsūkt…

3.patīkami apzināties, ka tas ir tapis paša mājā, nevis lielā dūmojošā fabrikā, kur cilvēki gatavi par nelielu naudu sevi pamazām noindēt..

4. lielāka imunitāte pret reklāmām, kuras ir cenšas iestāstīt visādas brīnumu lietas saistībā ar reklamētajiem produktiem..

24 thoughts on “kā es veļas mazgājamo līdzeki taisīju..”

 1. No kā sastāv veļas ziepes. Man dikti liela aizdoma, ka nekas sevišķi dabīgs tajās nav?

 2. @Ilze tev tas nav jādara. izvēlies ziepes, kuras taisītas no sārma un eļļas nevis sārms ar dzīvnieku taukiem. veļas ziepes tik smalki neesmu pētījis, var būt šis tas ir arī ar eļļu. eļļas ziepēm škietami pat būtu jābūt lētākām..

  šinī gadījumā tas ir principa jautājums.. arī es esmu pret dzīvnieku tauku izmantošanu, bet ja arī kāds izmanto, kvalitāti tas domāju, ka neiespaido..

 3. kur sameklēt šo enolu?

  un cik efektīvs ir paštaisītais mazgājamais līdzeklis?

 4. Ļoti labs dabīgs mazgāšanas līdzeklis ir soap nuts jeb latviski ziepju rieksti. ar tiem var mazgāt gan veļu, gan pagatavot šķīdumu roku, matu utt. mazgāšanai. Viss dabīgs 😉

 5. Kaspar! Kādās proporcijās to visu taisi? Cik uz to 5 L galaprodukta daudzumu izlieto mazgājamo sodu? No rakstītā īsti netapa skaidrs. Teikts, ka puskilo maksā 2.50 Ls, bet tālāk tekstā rakstīts, ka jāpieber vien 120 ml. jebšu tas domāts kā tas, ka Enolā nevar nopirkt mazāku sodas daudzumu? Un tad, vai to mazgājamo sodu ber karstā masā iekšā?
  Un ak jā, es ar šaubos, vai būs labas jebkuras ziepes, jo īpaši tās, kas maksā līdz 50 santīmiem. Nekas labs tur nevar būt iekšā (jālasa sastāvs, tik pat labi kaut kādas putojošās vielas kā SLS var būt). Ap 1.5-2Ls jau būtu ticamāk.
  Pati jau ļoti sen kā neizmantoju neekoloģiskos veļas (un arī citus)mazgāšanas līdzekļus. Taču ekoloģiskie visbiežāk ir padārgi. Lai gan tas ir neizprotams, jo būtībā nekā TĀDA jau tur iekšā nav, lai tik daudz maksātu! Tāpēc šī nu ir viena no lietām, ko labprāt taisītu pati, taču līdz šim vēl baidījos tik plaši eksperimentēt. Izvēlējos lētākos pieejamos eko mazgāšanas līdzekļus (mana darba specifika to ļāva līdz šim izdarīt) vai ziepju riekstus (arī ziepju riekstu gatavo šķidro mazgāšanas līdzekli).
  Runājot par balto veļu.. Nav nekā labāka par dzeramo sodu. Jebkuram šķidrajam mazgāšanas līdzeklim vai pulverim, beru klāt aptuveni 2 ēd. k. dzeramās sodas. Tā manā mājā ir neaizstājama. Un ne tikai pie veļas mazgāšanas (baltināšanas), arī saimniecībā (dažādos tīrīšanas darbos, gan tīrā veidā, gan kombinācijā ar rupjo sāli) un pat kosmētikā – kā skrubis, kā dezodorants (1 tēj.k. sodas izšķīdina dažās ēd. k. ūdens un smērē padusēs iekšā, vakarā noskalo ar ūdeni) utt

 6. Paldies, Kaspar!
  Es atkal domāju, kā lai baltai veļai paredzēto līdzekli uztaisa? Kurā brīdī pielikt dzeramo sodu? Laikam jau pašās beigās, kad tas pasākums lēnām dziest… Būtībā jau nav obligāts pasākums, jo esmu jau iepraktizējusies dzeramo sodu piebērt klāt mazgājamajam līdzeklis pirms pašas mazgāšanas.
  Ko tu domā mainīt savā receptūrā?

 7. @Ieva padomā uztaisīt veļas mazgājamo ar parastajām veļas ziepēm, jo tās mazgā pamatīgi! piemērotas arī baltajām drēbēm. tajās gan ir dzīvnieku tauki.. ar olīveļļas ziepēm kautkā baltās mazgājas švaki. noteikti ir kāda eļļu kombinācija vai kāda eļļa ar, kuru var uztaisīt tik pat efektīvas ziepes cil parastās veļas ziepes.

  noteikti ir vērts paeksperimentēt arī ar pelniem!

 8. Vēsturiski jau tā tikai mazgāja līdz 60-mitajiem gadiem. Smaka gan bija nelaba.

 9. Pati vēl nēsmu mēģinājusi, bet gatavojos uztaisīt mazgājamo līdekli no ekoloģiskajām Sonett ( Sonett Curd Soap) ziepēm (gabalā 100g tikai 0,46 ls – pirkumins.lv).

  + soda – mīkstināšanai un attīrīšanai.

  + piepilināt kādu reizā dezinficējošu, reizē smaržīgu ēterisko eļļu – greifrūtu, piparmētu, eikaliptu vai citu patīkamam aromātam.

  Sirsnīgi iesaku arī citiem!

 10. nu jā, bet tomēr nav no dzīvnieku izcelsmes un ēst jau ar neēdīšu, tā ka man šķiet, ka šis tomēr nav slikts variants. 🙂

 11. NU tā..
  eksperimenti ir veikti:

  1. šķidrais mazgājamais līdzeklis:
  1 gb sonett curd soap (eko ziepes bez aromāta) – 100g
  125 g dzeramā soda – atšķirībā no mazgājmā soda, kuram ir vairāk veļas attīrošo īpašību, dzeramā soda pilda veļas mīkstinātāja funkcijas, noņem smakas
  greifrūtu ēteriskā eļļa. Var lietot jebkuru, šī ir vairāk uzmundrinoša, patīk 90% cilvēku. Visas ir dezinficējošas. Izteikti antibakteriālas būs arī piparmētru, tējaskoka, eikalipta, lavandas.
  3 l ūdens.
  Tālāk taisīju pēc receptes. 🙂
  + paldies.
  Drēbes ir tīras.
  – šķidrums nostājas, sanāk tāda kā kefīra konsistence, jāuzkrata pirms lietošanas.

  2. veļas pulveris
  tās pašas sastāvdaļas, rīvēju uz smalkās rīves. Sanāca pilnīgs pulveris.
  + kompaktāk, ātrāk.
  – vēl nav atrasts.

 12. Sveiks, nopirku Tevis minētajā veikalā nātrija karbonātu, bet tas ir bez ūdens… Uz iepakojuma brīdinājums, apraksts par to, lai tikai neiekļūst acīs… Tiršām, kas tāds tiek izmantots ikdienas tīrīšanā? Varbūt esmu iegādājusi neīsto? Jo tagad wikipedia atradu, ka “Mazgājamā soda – nātrija karbonāta kristālhidrāts ar 10 molekulām ūdens (Na2CO3·10H2O); var saturēt arī mazāku ūdens daudzumu” vai mazāks ūdens daudzums nozīmē necik, kā ir man? 🙂

 13. @Linda Jā, mazgājamā soda ir bez ūdens.
  Arī no etiķa acis jāsargā kā arī no daudzām citām sadzīvē lietotām lietām, tai skaitā ekoloģiskām. Tas pats attiecas arī uz pelniem (galvenokārt kālijs), kurus bieži izmanto kā ekoloģisku mazgājamo līdzekli un tai skaitā, no pelniem mēdz taisīt arī ziepes, kur attiecīgās proporcijās tiek pievienotas taukvielas un ūdens.

Comments are closed.