kaņepe kā kurināmais – eksperiments..

kaņepju skali un kļavas skali

kaņepju kāts un kļavas skals

kopš esmu sācis domāt par mājas celtniecību, ir aktualizējusies arī apkures tēma..

šķiet, ka kurināšanas variants būs pietiekoši labs, bet kurināt koku.. tā doma pie sirds īpaši neiet.. ja tie ir nolūzušie koki tād tā jau ir cita lieta, bet tā kā meža man nav, arī tāda doma atkrīt.. vēl kā kurināmo varētu izmantot krūmu zarus.. varbūt..

bet kā ar kaņepi. tā aug tik ātri un vēl dod sēklas ēšanai un šķiedras! ļoti patīk viena no permakuktūras idejām – diversifikācija – katrai lietai vairāk kā viens pielietojums.

uz kaņepi šī ideja nostrādā perfekti! perfektajā situācijā novācot kaņepi mēs iegūstam:

kaņepju kāts un kļavas skals

ūdens sildīšana gazifikatorā

1. sēklas barībai (reti vērtīga barība)
2. noņemam kaņepes šķiedru virvēm un audumiem (fantastiski izturīgs materiāls)
3. kaņepju koksne (kāti) kurināšanai
4. kaņepes augot uzlabo augsni

manā gadījumā sanāks izlaist šķiedras noņemšanu, jo nav, kur to tālāk apstrādāt.. lai arī, kas zin..

bet tagad pie eksperimenta..

eksperimenta mērķis – noskaidrot ar cik gramiem kaņepju un cik gramiem kļavas koksnes (tik pat labi tā varētu būt bērza koksne) var uzvārīt 100 gramus ūdens.

paņēmu kaņepju kātu un kļavas dēļa skalu. pirms dedzināšanas tos sasmalcināju sīkākos skaliņos.

rezultāts..

lai uzvārītu 100 gramus ūdens ar kaņepju koksni bija nepieciešami 24 grami kaņepju koksnes

un

lai uzvārītu 100 gramus ūdens ar kļavas koksni bija nepieciešami 24 grami kļavas koksnes

kas liecina, ka kaņepju kāti ir līdzvērtīgs kurināmais malkas apkurei!

vizuāli vērtējot kaņepju koksne aizņem apmēram par 50% vairāk vietas, jo ir vieglāka par koku, bet tā kā kaņepes aug ātrāk un vēl dod daudzus citus labumus, tā domājams nav problēma.

vēl viens kaņepes pluss, ka tā var stāvēt nenovākta visu ziemu (sēklas gan tādā gadījumā nesaglabāsies vai arī kaut kā tās no galotnēm jānoņem, kātu atstājot stāvam uz lauka)

manam eksperimentam tika ņemts kaņepju kāts, kurš no zemes tika izrauts tikai pagājušo nedēļ, lieldienās (aprīļa sākumā). dažas dienas gan paturēju mājā, lai apžūst.

kaņepes plusi un mīnusi

plusi
1. deg tik pat labi kā koks
2. aug ievērojami ātrāk par koku (no pavasara līdz rudenim viena gada ietvaros)
3. kurinot ar kaņepi mazāk tiek izcirsti meži
4. dod sēklas
5. dod šķiedru
6. nav jāzāģē (jāizrauj ar visu sakni – garena konusveidīga koksne)
7. nav jāskapda (var lauzt)
8. var turēt uz lauka visu ziemu (un pirms kurināšanas dažas dienas paturēt siltumā)
9. var taisīt briketes

mīnusi
1. vajag zemi sēšanai
2. jāpērk sēklas
3. jāsēj
4. aizņem apm. 50% vairāk telpas nekā koks

koka plusi un mīnusi

plusi
1. deg tik pat labi kā kaņepe
2. aizņem apm. par 50% mazāk telpas kā kaņepes kāti
3. var taisīt briketes

mīnusi
1. aug stipri lēnāk nekā kaņepe
2. tiek izcirsti meži
3. jāzāģē
4. jāskalda
5. jābūt mežam (vai jāpērk baļķus)
6. atšķrībā no kaņepes dod tikai koksni (neņemot vērā co2 uzsūkšanu)

vai kāds vēl pēc šādiem rezultātiem vēlas kurināt pagales? 🙂

p.s. no kaņepju kātiem, tā pat kā no koka, var taisīt arī briketes.

10 thoughts on “kaņepe kā kurināmais – eksperiments..”

 1. Lai audzētu kaņepes gadījumā nav jāpiesakās pašvaldībā, lai tā regulāri nāktu pārbaudīt, ka tās kaņepes nav marihuāna (uz klaja lauka Latvijas klimatiskajos apstākļos, jē rait)?

  Un cik ilgā laikā tad izaug kaņepes? Es saprotu, ka vienā sezonā. Rakstā nav tas precizēts (“ievērojami ātrāk”). Visi zinām, ka koki aug gadiem, bet kaņepes ?

 2. @A. paldies par augšanas termiņa norādi! papildināts.

  kautkas tāds internetā lasīts.. kā jau pats saki, maruhuānu tā vienkārši zem zem klajas debess lavijā izaudzēt nevar. nevēlos lai kāds pārbaudītu ko audzēju un, kur nu vēl kādam prasīt par to atļauju..

 3. Lai audzētu parastās kaņepes nekādas atļaujas cik atceros nevajag. Daži jau laikam sākuši tās audzēt arī lielākās platībās Latvijā (laikam šķiedru ieguvei).
  Pagājušo ruden vienai lielai kaņepei (apmērm 2,5m, kupla kā eglīte) novācu sēklas. Savācu apmēram puslitra burku (visas nesavācu, jo daļu jau bija apēduši un nobirdinājuši zvirbuļi, kā arī daļu nesavācu, jo parējās bija vairāk jāattīra no lapām. Lai sēklas izbirtu no sākuma kaņepi izkaltēju.
  Cik esmu novērojis, ja kaņepes sasētas tuvu vienai pie otras, tad tās izaug garas, bet nav kuplas un droši vien arī dod daudz mazāk sēklu, tātad der pārsvarā škiedras un kurināmā ieguvei.

 4. Lai izmantotu apkurei ui cik daudz vajadzēs kaņepītes ,bet doma ir interesanta ir redzēti plašajā inetā miniatūrie elektriskie brikrtētēji tur iet vis mizas ,zāle ,lapas ,kritalas utt.Rokas mehaniskie tipa logmaker neder pārāk daudz fiziska darba.

 5. Viss tas saucas biomasa, salmi, rudens lapas, kanjepes, cik mums daudz to lauku ir vareeja daudz un dikti kurinaaties ar biomasu. Vieniigi uzglabajaas vinja savadaak, nevar atstaat zem klajas debees zem lietus un sniega, vajag jumtinju paari. Un no salmiem kanepeem paliek vairaak pelni (no salmiem tochen par 10 % vairaak).

  Savaa majaa ko celju ar domaaju kaa max ekonomeeties uz kurinashanu, primarais ir pasiltinaaties normaaali. Salmu maajas ari ir variants.

 6. Paskatījos, ka tie likumi, kur jāatskaitās par kaņepju audzēšanu, dažus gadus jau ir atcelti. Jauki, ja nav ieviests cits likums 🙂

 7. man pagājušajā gadā uz lodžijas puķu podā auga kaņepe, vēlu iesēju, tāpēc sēklas nepaguva nogatavināt, turklāt neizauga arī īpaši gara – kāds 1,70m aptuveni. Toties labums bija no tās liels – visu sezonu man piegādāja svaigas lapas, kuras zaļajā kokteilī blenderēt 🙂

 8. Domāju, ka sēklas var jebkuras pirkt tirgū. Jāiesēj būs arī laukos. 🙂

 9. kāpēc gribi ko kurināt? tas taču rada papildus emisijas!!!!! Vai esi apsvēris iespēju izmantot zemes siltumenerģiju? Manuprāt, tas ir dabai visnekaitīgākais apsildes veids.

 10. @Inga ja kurināšu, tad ar raķeškrāsni. emisiju tai nav. dūmi tiek sadedzināti un nepieciešama mazāk biomasa kurināšanai.. protams nepaļaušos tikai uz kurināšanu vien.. iespējams izmantošu termālo masu, kuru pa vasaru sildīt un ziemā ņemt no tās siltumu, laba siltumizolācija.. jāveido maksimāli efektīva māja, lai jākurina būtu pavisam nedaudz..

Comments are closed.