labākās lietas ir par brīvu..

voluntieripirms aptuveni pus gada kāds mans draugs saistībā ar vienu labu semināru, kurš tika piedāvāts par brīvu, teica spēcīgus vārdus – labākās lietas ir par brīvu!
ne līdz galam es biju to sapratis.. pamazām pamazām es šo vārdu nozīmi sāku piefiksēt vairāk un vairāk!

patiešām!
situācijas, kad cilvēki neko izmisīgi necenšas pārdot, bet dod citiem ne dēļ naudas, bet dēļ augstākām vērtībām, lielākoties to dara daudz patiesāk, nenoklusējot lietas, jo viņu mērķis ir dot neko neprasot pretī.. viņiem nav interese pārdot kādu nekam nederīgu lietu..

lietas par brīvu kādreiz vairāk uztvēru kā demo, kā testerus, pamēģini par brīvu, pēc tam pērc. nevarētu apgalvot, ka tas vienmēr ir kas nelāgs, bet lielākoties šādās situācijās pirmā doma ir kā nopelnīt, nevis kā kādam dot labumu..

šis princips protams vairāk attiecas uz informāciju..

daži piemēri..

1.
cilvēku grupiņa, kura tiek algota piemēram, lai sakoptu kādu teritoriju. darbs tiks izdarīts ļoti iespējams ne pārāk kvalitatīvi un ne ar pilnu atdevi.

ja turpretī šī grupiņa ir novākusies pati, nedomājot par atalgojumu, tā ļoti iespējams izdarīs daudz vairāk kā algotā grupiņa ar pilnu atdevi un kvalitāti.

2.
tehnikas ražotājs – lielākoties kā tas notiek dzīvē, tehnika tiek ražota salīdzinoši nelielam laikam, bieži vien tikai gadam vai diviem, citreiz pat mazākam laika periodam. pēc tam jāpērk jaunais modelis… tehnika dzīvotspējas periodu ļoti ietekmē arī citu kompāniju konkurence, jo, ja tiks izmantoti pārāk kvalitatīvi materiāli, to dārdzības dēļ ražotājs vairs nevarēs tik labi konkurēt ar citiem ražotājiem..

ja tehnikas ražotāja primārā interese nebūtu nauda, bet cilvēku ieguvums, tā mērķis būtu nodrošināt maksimālu kvalitāti un ilgu ražotā produkta dzīvotspēju, kas varētu būt pat desmit, divdesmit gadi un vairāk. ja kas salūztu to arī būtu vienkāršāk salabot..

3.
medicīna: pamatmotivācija – nauda. nevari samaksāt – zālītes nedošu, maksāsi došu, bet atbildību par to iedarbību neuzņemos, apmēram tā..

ja nebūtu komerciālās motivācijas, visticamāk, ka tāda medicīna nemaz nepastāvētu. daudzas slimības ir mākslīgi izraisītas, daudzas – neveselīga dzīvesveida sekas, daudzas pat neeksistējošas un gandrīz visas no tām vienkārši izārstējamas, tai skaitā vēzis, tikai mediji par to klusē.. bet internetā informācija atrodama daudz..

beigās sanāk lielākoties tā – kur ir bizness, tur nemaz pilnvērtīgi nevar uzticēties..

tādā veidā arī internetā var bieži atsijāt patiesu informāciju no nepatiesas ar mūžīgo jautājumu – kam tas ir izdevīgi? ja kādā situācijā izdevīguma nav un par nekādām naudām nav runa, ļoti iespējams informācijas devējs darbojas cilvēku labā nevis pret tiem..

24 thoughts on “labākās lietas ir par brīvu..”

 1. Diemžēl katrs to nesaprot. Līdz šādām atziņām ir “jāizaug”. Man ir tieši tāda pati nostāja.

  Nav brīnums, ka Kopenhāgenas pasākumā šauracainie negribēja neko virzīt. Viņu ir daudz un visiem jāstrādā. Ja piegrieztu izmešu daudzumu, tad viņiem daudziem nebūtu kur likties. Protams treknie Eiropieši un ASV dzīvo uz pārējās pasaules rēķina. Cilvēkiem liekas jocīgi, ka kaut kas ir bez maksas un cilvēki ir ar mieru palīdzēt. Ir vēl pa kādai cerību zvaigznei. Ir cerība, ka mēs spējam mainīties un būt daļa no dabas nevis tās ienaidnieks.

 2. Par vēža ārstēšanu – varbūt būtu lietderīgi kādā atsevišķā rakstā metodes ārstēšanai arī norādīt? Kaut vai tikai saites. Tomēr samērā vērtīga informācija.

 3. Juus jau zinaat kas paarvalda pasauli…

  Bet ja nezinaat – varu iisi pateikt – taa saucamie pasaules vergturi-valdnieki, kas ir pie varas jau 7000 gadus un ir izstraadaajushi perfekti nosliipeetu varas tehnologjiju.
  Patreizeejaa situaacijaa taas ir karaliskaas gjimenes, kas pasauli paarvalda ar taam cieshi saistiito un pakljauto banjkjieru rokaam.

  Vergturu sisteema pasaulee pastaav kopsh Eegjiptes faraonu laikiem (pirms tam nebija taadu vergturu un vergu !), un peec dziljaakaas buutiibas maz kas tajaa ir mainiijies.
  Pasaule attiistaas, varas tehnologjijas visu laiku tiek modernizeetas, pilnveidotas un piemeerotas attieciigajai situaacijai.

  Eegjiptee bija vergturi, vergi un briivie cilveeki.
  Tagad ir tieshi tas pats, tikai lielai daljai vergu ir iestaastiits (un tiem taa liekas) ka tie ir briivi…
  Jebkursh algots darbinieks joprojaam ir vergs.

  Viss kas notiek shai zinjaa ir absoluuta demagogjija, meli, manipiulaacija, dezinformaacija, imitaacija, utt.
  Itkaa shai situaacijai vajadzeetu sabrukt, bet ja paskataamies kaadu staavu zemaak – varam konstateet ka pasaulee ir chetras izteiktas nelieshu grupas, kas to nepieljauj:

  1. legaalizeetaas mafijas, respektiivi – “demokraatiski” ieveeleetaas valstu varas struktuuras (nav svariigi demokraatiskaas, autokraatiskaas, tiraaniskaas, utt.), ar kuru apetiiti kriminaalaas mafijas gruuti pat saliidzinaat jebkuraa aspektaa,

  2. finansu, kustamo un nekustamo iipashumu (perk un paardod, aizdod, maina, utt. bizness) spekulanti, kas lobee un manipulee pirmos,

  3. meedikji un farmaceitiskais bizness – visintelektuaalaakie un vissliipeetaakie spekulanti un manipulatori (kas ruupeejas par to lai cilveeki slimotu un tad jau buutu ko izspiest), un kas tur savaa kontrolee un izspiezh visus, arii paareejos triis.

  4. juristi (vegjetee izmantojot pirmo triis radiitaas situaacijas).

  Saraksts protams vienkaarshots, jo jebkuru no shiim pamatgrupaam var stipri papleshinaat funkcionaali.

  Tas nenoziimee ka gluzhi katrs no vinjiem ir nelietis kaa indiviids (daudzi ir gan), bet visa shii struktuura kopumaa ir noziedziiga.

  Shii nelieshu piramiida ir tik destruktiiva, ka neljauj pasaulei normaali attiistiitties jau 7000 gadus…

 4. Jāliek galdā piedāvājumi, ko alternatīvie cilvēki var darīt lietas labā. Ir jau arī tagad Zeitgeist movement, bet kā parasti Baltijas valstis ir dikti atšķirīgas no pārējās pasaules, bet tie vergturi mums tāpat pilni pakši. Savā vecumā joprojām esmu maksimālists un ideālists, jo ticus, ka pasaules var būt labāka. Zinu, ka viens nav cīnītājs, bet ko mēs katrs individāli varam darīt, lai lietas mainītos?

 5. pievienojos.
  Pēc tam, kad esi piedzīvojis kādu tādu labdarību, tu aizdomājies… aizdomājies, ka būtu kolosāli, ja arī tev pašam būtu, kas tāds, ko tu varētu dot, dot aiz laba prāta un tas būtu vajadzīgs citiem.

 6. man bieži ir nācies aizdomāties par ārstniecību mūsu valstī, it īpaši to, kāpēc slimnīcas sauc par slimnīcām, nevis dziedinātavas vai kā tml. atbilstoši mērķim. un vispār – cik greizi ir maksāt ārstam par to, ka esi slims, nevis par to, ka tiec izārstēts. iedomājieties veselības aprūpi, ja ārstam maksātu tikai par padarīto, t.i.- izārstētiem, izdziedētiem cilvēkiem? 🙂

 7. Vēl daži papildinājumi:
  – Planned obsolesence (http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence) – lai ģenerētu peļņu vajag nepārtraukti divas lietas – lietām ir jāiziet no modes un tām ir jāsabojājas. Kas notiktu, ja lietas neplīstu un neizietu no modes? Ekonomikas sabruktu, cilvēki zaudētu darbus, nacionālais kopprodukts sabruktu.
  – Slimību ārstēšana ir ļoti ienesīga. Slimību NOVĒRŠANA un izārstēšana nes zaudējumus. Zāļu industrija un slimnīcas ir ieinteresētas, lai tām vienmēr būtu klienti, kas tērētu naudu.
  – Tehnoloģiskais bezdarbs – e-biļetes sabiedriskajā transportā aizvieto konduktorus, automātiskās kasesa aizvieto pārdevējus, programmas aizvieto grāmatvežus, apalkpojošais personāls restorānos jau drīz vairs nebūs vajadzīgs – Vācijā ir atvēries pirmais restorāns, kurā strādā roboti… Eventuāli cilvēkiem vairs nebūs darba – tehnoloģijas darīs visu viņu vietā. Tas novedīs pie pirktspējas krituma – cilvēkiem nebūs naudas, jo tiem nebūs darba.
  ———–
  Nākotnē tuvākajā pienāks situācija, kad veikalu plaukti būs pilni, noliktavas pielnas un tehnoloģijas darba kārtībā, tomēr cilvēku, kuri tās lietos, nebūs, jo tiem nebūs naudas.

 8. @Aigars Bruvelis paldies, labs papildinājums!

  tas būs labs stimuls cilvēkiem saprast, ka ne jau nauda ir svarīgākā lieta un tiem nav jāatdod visa sava dzīve strādājot kādam un saņemot par to mazu daļiņu.. par, kuru kredītu nomaksāt..

 9. nesen Itaalijas tv redzeeju repotaazu par kaadu savdabiigu banku.darbojas peec principa tu-man es-tev.piemeeram,es esmu suveeja un gribu iemaaciities kaadu svesvalodu.tad nu es uzsuju kaut ko svesvalodas skolotaajam,bet vinjs man pasniedz stundas.nauda netiek maksaata vispaar,vienkaarsi cilveeki izpaliidz viens otram.ceru,ka izskaidroju pietiekami saprotami.:) taa kaa labs vaards arii naudu nemaksaa,ar tiem mees varam skjiesties! komplimenti,Kaspar,par so maajaslapu!;)

 10. @Jonita paldies jonita!
  latvijā ir izveidots feins LETS (local exchnange trade system) projekts – http://www.tirgus-kaiminiem.lv ielogoties var ar draugiem.lv pasi.

  tā ir sistēma, kur tiek izmantota virtuālā valūta. bez nodokļiem un komisijas maksām. bez inflācijas un deflācijas. vērtība, kuru rada cilvēks nevis banka… šī valūta saucās “doti”

  lai uzsāktu darbību šinī sistēmā, cilvēkam nevajag neko iemaksāt. tas uzreiz var saņemt no cilvēkiem kādas labas lietas, jo sākumā bilance ir 0, bet ir iespēja aiziet mīnusos līdz -50 dotiem. lai tiktu plusos, jāpiedāvā cilvēkiem kādi pakalpojumi vai kādas lietas.

 11. paldies par informaaciju! doma taa pati. ‘banka’ ir tikai vaards,kas iekljauts nosaukumaa 🙂

 12. @kaspars strazdiņš
  Es arī cenšos ignorēt esošo sistēmu, šogad neiešu vēlēt 🙂
  P.S. Varbūt kaut kur šeit var izveidot sadaļu, kur citi līdzīgi domājošie var iesūtīt arī savas idejas par veselīgu dzīves un sadzīves veidu? Jo vairāk galvu, jo vairāk labu ideju 🙂

 13. Man gribas aizlaisties no šī visa…bet kur?Tikai nepārprotiet-ne jau no šī foruma,bet-iztirgotās pasaules!Latgale,citi teiks..Esmu par to domājusi,bet ja tev ir bērni-tu esi atbildīgs,lai nesalauztu viņiem dzīves…Jo viņi vairs nav tik mazi,lai sāktu visu no gala.Dienu no dienas domājot par nākotni es redzu tikai šo stulbo trasi-bērnudārzs,skola,augstskola,karjera,kredīts,māja….Vēee!Es negribu,ka viņi tā dzīvo!Vidū tauku noziestiem mūļiem..Piedodiet-kaut kā nūģīgi sanāca:(

 14. @Silvija ir iespēja doties uz dabīgo vidi.. bērniem jāceļ apziņa.
  domāju, ka tā atbildība, kuru uzkrāmē sistēma – labi dziļi audzināta… kā nekā vecāki +/- bīda bērnu, vismaz pirmajos gados. un ja tie uzskata par pareizu darīt savādāk, tas ir aiz laba gribot..
  bērni būtībā kļūst daudz brīvāki nekā turpinot maršrutu bērnudārzs-skola-augstskola-karjera-kredīts-māja, jo lielā mērā atkāpjas no zombēšanas, kura notiek mācību procesā.. tas būtībā ved uz degradāciju skatoties uz lielo bildi..

 15. Jau sen domāju par iespēju alternatīvai skolai, bez zombēšanas (atkarībā, ko katrs ar to saprot), bet ar kristīgu vērtību ievirzi, kur iemācītu, ka fizisks darbs ir gods,nevis izglītības trūkums un skolotājs ir jāciena tāpat kā vecāki. Ka jādomā ir pašam un TV ir viens no galvenajiem zombētājiem un laika rijējiem, kas atņem laiku vecākiem priekš bērniem, bērniem priekš brāļiem un visiem vienam pret otru. kautkā tā…

 16. labs raksts. bet piekrītu Vikam – katram pašam līdz tam ‘jāizaug’. tb, dot neko neprasot pretim. cilvēciski.

 17. Šī ir brīnišķīga lapa, bet šoreiz komplimentu gribētu izteikt komentētājiem – tik civilizētus, pozitīvus un gudrus komentārus nekur citur neesmu redzējusi. Tie ideāli papildina Kaspara rakstus! PALDIES. es smaidu…

 18. Kaspar, šo mājas lapu never vaļā (http://www.tirgus-kaiminiem.lv ), vai varētu bū, ka ir radusies kļūda? Mani interesē šī bartera mwetode, jo pašlaik draugs trādā pie šāda tīkla izveides Zviedrijā. Manuprāt tā ir nākotnes valūta- dots pret dotu, bez naudas un ar lielākām iespējām. 🙂
  Silvijai gribētu teikt, ka viņa ir uz pareizā ceļa. Bērniem vajag iemācī visuma likumus un dvēseles tīrību, tad arī viņi paši izvēlēsies brīvības un radošās dzīves ceļu. Prieks par Jums!

Comments are closed.