pārpublicēts: saulgriežu rituāli, jeb 21.jūnijs būs gada garākā diena un astronomiskās vasaras sākums

ugunskurs

mans komentārs..
šo rakstu pārpublicēju, jo tajā sniegts ieskats dažos rituālos un rituālu objektu funkcijās, kuras rada lielāku apjausmu par to patieso nozīmi.. rituālu un rituālu objektu funkcijas, kuras mūsdienās nodēvētas par māņticību un ar tām izdarītas visādas citādas ačgārnības, kuras ir sabojājušas to kā masas šīs lietas uztver.. tās ir pataisītas par šovu, teātri, izklaidi.. kas ir metode kā atņemt cilvēkiem zināšanas.. gredzeni, vainagi, puzuri.. to patiesā būtība nav vienkārši rotaslietas lietas vai dekorācijas objekti..

raksts pārpublicēts no draugiem.lv domubiedru grupas – Zintnieks -senču gudrības katrai dzīves dienai
šī raksta oriģināls ir 2008. gada žurnāla marta 18. jūnija izdevums.

——————————————————————————————————————————-

Otrdiena, 21.jūnijs, būs šā gada garākā diena – dienas garums Latvijas teritorijā būs no 17 stundām un 35 minūtēm Latgales dienvidos līdz 18 stundām un septiņām minūtēm Kolkasragā, liecina dati no ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes solārā kalkulatora.


21.jūnijā Rīgā saule lēks plkst.4.29, rietēs plkst.22.22 un dienas garums būs aptuveni 17 stundas un 52 minūtes. Visagrāk – plkst.4.12 – saule lēks Latvijas galējos ziemeļaustrumos, savukārt agrākais saulriets gaidāms valsts dienvidaustrumos, kur saule rietēs jau plkst.22.00. Visvēlāk – plkst.4.48 – saule lēks Latvijas dienvidrietumos, un vēlākais saulriets būs ziemeļrietumos – plkst.22.35.
Otrdien plkst.20.16 pēc Latvijas laika Zemes ziemeļu puslodē būs vasaras saulgrieži un sāksies astronomiskā vasara, savukārt dienvidu puslodē būs ziemas saulgrieži un sāksies ziema.
Vasaras saulgrieži ir moments, kad saule sasniedz lielāko attālumu uz ziemeļiem no debess ekvatora. Šajā laikā saule debesīs atrodas maksimāli augstu. Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt arī par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē “saule stāv uz vietas”, jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina savu virzienu.
Gada īsākā nakts būs nakts no otrdienas uz trešdienu. Turpmākās naktis kļūs arvien garākas, bet dienas – īsākas. 22.jūnijā dienas garums būs par vienu sekundi mazāks, pēc nedēļas diena būs kļuvusi par trim minūtēm īsāka, bet pēc mēneša saules spīdēšanas ilgums būs jau par aptuveni stundu mazāks.
Astronomiskais rudens šogad sāksies 23.septembrī, bet astronomiskā ziema – 22.decembra rītā. Tā kā Zemeslode pa savu eliptisko orbītu nepārvietojas konstantā ātrumā, ziemeļu puslodē astronomiskais pavasaris un vasara ir garāka nekā rudens un ziema. Gan pavasaris, gan vasara ilgst aptuveni 93 dienas, savukārt rudens un ziema – aptuveni 89 dienas.

«Saulgrieži ir īpašs un maģisks laiks, un tos mūsu senči svinējuši vairākus tūkstošus gadu. īstā maģiskā nakts ir no 21. jūnija uz 22. jūniju, pēc tam trīs dienas saulīte apstājas. Tieši Saulgriežos atveras debesu vārti un izzūd robežas starp fizisko un Dievu pasauli. Viss top par veselumu. Tieši tāpēc tas ir enerģētiski spēcīgākais laiks. Ja nesvinam Saulgriežus pareizajā datumā, tad nesaņemam šo Dievu svētību. Varbūt šoreiz mēģini pa īstam!

1. Sakārto un izrotā māju!
Latviešu Dieviņš ir estēts, viņam nepatīk nekārtība, tāpēc atloki piedurknes un ķeries pie darba. Šoreiz nevarēs izslaucīt istabas vidu -jāveic kārtīga ģenerāltīrīšana. Kad istabas spīd un laistās, tās jāpušķo ar Jāņu zālēm, jo tās sniedz enerģētisko aizsardzību. Saulgriežos vēlams kvēpināt ar kadiķīša zaru (ar kūpošu zariņu izstaigā māju pulksteņrādītāja virzienā) vai smaržkociņu (kāpēc ne? Latviju ar Indiju vieno kopīga saikne). Vēl šajos svētkos vari savu mājokli izskandināt ar zvaniņu, jo zvana skaņas piesaista veiksmi un laimi un izdzen no mājas visas negācijas un «moķus». Tikai izvēlies pareizo zvanu, tam jāskan, nevis vienkārši jārada troksnis. Noderīgi šajā ziņā ir budistu zvani, jo tiem speciāli kopā sakausē septiņu veidu metālus. Kad to noskandina, sajūtamas pat vibrācijas.
ATCERIES: mājokli vari pušķot vien tad, kad māja iztīrīta fiziski un garīgi!
Neaizmirsti par pīlādža zaru, kas sargā no ļaunajiem gariem un sliktajiem cilvēkiem.

2. Nopin Jāņu vainagu!
Vainags ir aplis, tā ir maģiskā aizsardzība pret buršanos. Tas «deaktivizē» visas melnās maģiskās darbības, ko citi pret tevi veikuši. Faktiski neapzināti nodarbojamies ar maģiju, jo domas un vārdi ir pati lielākā maģija. Katra doma ir materiāla, tas ir enerģijas lādiņš, kas, palaists Kosmosā, iekustina vai nu pozitīvus, vai negatīvus procesus. Tāpēc Saulgriežos noteikti jābūt galvā Jāņu vainagam! Lai tas spētu enerģētiski spēcīgi aizsargāt, tas jāpin pašai. Jo tad, kad cilvēks pats to veido, viņš nonāk daudz dziļākā kontaktā ar dabu. Turklāt vainagā ieliekam savu enerģiju! Ja nopērkam Zāļu tirgū, vainags ir bezpersonisks, jo tā pamats ir bizness.
Tāpēc ir būtiski neslinkot un iebrist ziedu pļavā! Turklāt pirms Līgo vakara visa daba ir aktivizējusies, maģiskie procesi iesākušies, un, kad no viena zieda pļavā dodies pie otra, lai iepītu to vainagā, tu pati enerģētiski uzlādējies un atbrīvojies no negatīvajām, melnajām domām.

3. Parūpējies par svētku tērpu!
Saulgrieži ir svētki, un, kad uzģērbjam svētku drānas, ar to parādam, ka mūsos ir daļa no Dieva, ka mēs esam viņa cienīgi. Tā ceļam arī savu pašapziņu, kas nenotiek, ja uzvelkam džinsus un T – kreklu.

4. Dedz ugunskuru!
Uguns ir maģisks ar to, ka spēcīgi uzlādē enerģētiski un arī attīra. Tāpēc ugunskurs ir sakrāls, svēts. Maģiskais Jāņu ugunskurs ir kults, tas ir rituāls. Pirmkārt, jālec pāri Jāņu ugunskuram, jo tajā mirklī tiek dzēsta visa negatīvā informācija, kas ir tevī, tavas neveiksmes un tev domātie nobūrumi un noskaudumi; viss sliktais, kas ap tevi dzīvē aplipis. Savukārt, ja vēlies stiprināt attiecības ar otru cilvēku, jāsadodas rokās un kopā jālec pāri ugunskuram. Cik spēcīga ir uguns, tik spēcīgi tā abus cilvēkus savienos uz visu mūžu.
Otrkārt, Saulgrieži ir ļoti veiksmīgs laiks, lai padomātu par kādu savu pozitīvo apņemšanos, jo tad tā ātri piepildās. Vispirms jānostājas pretim ugunskuram un jāsavienojas ar uguns stihiju (veries ugunī, sajūti tās siltumu, sadzirdi dzirksteles) un tad, kad tu it kā esi saplūdusi kopā ar uguni, skaļi, klusi vai domās, bet, skatoties ugunskurā, kādu mirklīti apceri savu apņemšanos! Pēc tam trīs reizes dodies apkārt ugunskuram pulksteņrādītāja virzienā, par to vēlreiz domājot, un atgriezies sākuma punktā… Ar šo darbību būsi palaidusi Kosmosā ārkārtīgi spēcīgu enerģētisko matrici, un īsā laikā tas, ko esi apņēmusies, ar tevi ari notiks.
Treškārt, pie ugunskura vajag lūgt svētību saviem darbiem un lai būtu spēks tos paveikt un izdarīt!

ATCERIES: Ugunskurs jāiekur brīdī, kad saule sāk rietēt, un tam jākuras līdz brīdim, kad saule uzlēkusi. Būtiski to dedzināt kalnā, tuvāk Dievam, un lai gaisma izplatītos pēc iespējas tālāk! Jāņu ugunskurs jādedzina no malkas, tajā nedrīkst kurināt vecus gružus (tam var iekurt saimniecisko ugunskuru), jo tā mēs viņu zaimojam. Jāņu ugunskurā nedrīkst cept arī šašliku, tam paredzēts grils!

5. Dziedi un apdziedi!
Arī dziedot enerģētiski attīrāmies. Ja nezini dziesmām vārdus, ņem priekšā dziesmu grāmatu un dziedi no tās. Vai arī sameklē vārdus internetā un jau laikus izdrukā. Saulgriežos ne tikai jādzied, bet arī jāapdzied. Kāpēc tas ir svarīgi? Šādā veidā var otru atbrīvot no tā, par ko dziedi. Piemēram, ja apdziedam kaimiņu, ka slinks, jo nav laidaru izpušķojis, tas nozīmē, ka viņu atbrīvojam no slinkuma. Šāds efekts ir vienreiz gadā un tikai šajā maģiskajā naktī! Tāpēc senie latvieši tik daudz šajā naktī arī dziedāja – viņi enerģētiski viens otru atbrīvoja.

6. Noteikti peldies!
Ka zināms, cilvēks lielākoties sastāv no ūdens, un, kā zinātnieki izpētījuši, ūdens ļoti ātri uzlādējas, tas ir, uzņem informāciju. Tāpēc, domājot negatīvas domas, tu uzlādējies ar negatīvu lādiņu. Arī tad, ja kāds raidījis tavā virzienā kādu tumšāku domu, tā paliek un dzīvo tavā ķermenī. Bet, nopeldoties Jāņu naktī, negatīvā zīme pilnībā tiek noņemta, jo ūdens tevi pārlādē uz plusa zīmi.
Saulgriežu naktī visi avoti, visas upes, ezeri un jūra ir dziednieciski. Šajā brīdī pilnībā mainās ūdens enerģētiskā struktūra, tāpēc pelde Saulgriežos var atbrīvot ne tikai no dažādiem enerģētiskiem kaitējumiem, melnās maģijas un neveiksmēm, bet arī no depresijas un dažādām slimībām. Saulgriežos ūdens ir svēts, tas nomazgā no cilvēka arī visus viņa sakrātos grēkus. Tas gan nenozīmē, ka ūdenī jābrien, skaitot grēksūdzi: «Dieviņ, es tagad došos upē, piedod man visus manus grēkus!» Viss ir daudz vienkāršāk- idejas pamatā ir apziņa, ka atveru šajā mirklī savu sirdi, savienojos ar ūdeni un pasaku paldies par visu labo un gaišo, ko esmu piedzīvojusi.
Par nožēlu, Latvijas klimats ne vienmēr ļauj vasarā peldēties, itin bieži gan gaiss ir pavēss, gan ūdens auksts. Taču, kur teikts, ka ūdenī jāgremdējas stundām ilgi? Lai gūtu svētību un taptu attīrīts, pietiek savu ķermeni ūdenī iemērkt trīs reizes. Bet tad tiešām tā, ka ari galva ir zem ūdens. Kāpēc trīs reizes? Jo ir svētā trīsvienība, kas vijas cauri visām pasaules reliģijām. Dievs vienkārši mīl trīs.
Jāpeldas gan ir pašā maģiskākajā brīdī, kad saule lec. Tā ir pati kulminācija dabā, kad tu savienojies ar Dievu. Ja cilvēks veic šo rituālu, viņā pašā notiek ļoti spēcīga transformācija un pēc tam dzīvē daudz kas pamainās; arī pati dzīve kļūst daudz mierīgāka un gaišāka.
Ja gribas šo rituālu spēcīgāku, jālūko upe. Senlatvieši uzskatīja, ka upes Latvijā nav tikai upes, bet ari dievietes. Ja ir vēlēšanās un iespēja, tad, pirms doties peldēties, var veikt vēl vienu rituālu. Paņem lūgšanas krellītes un 108 reizes (108 simbolizē pasaules rašanu) skaļi vai klusi piesauc Dievietes vārdu. Piemēram, Dau – ga- va vai Gau- ja vai Ven – ta… Tad izveidojas ļoti spēcīgs kontakts ar konkrēto dievību (upi), un tu saņem vēl lielāku svētību, un tavā dzīvē notiks vēl lielāka pozitīvā transformācija. Sakārtojas attiecības, uzlabojas finansiālā situācija, cilvēks labāk saprot, kas viņš ir un ko grib.

ATCERIES: Peldēšanās Saulgriežos jāuztver kā rituāls. Tās ir tavas attiecības ar sevi, Dabu un Dievu. Peldoties citās vasaras dienās, vairs nebūs šīs maģijas, taču – lai kāda diena ari nebūtu, ūdens mūs allaž attīra.

7. Jāiet skatīties papardes ziedu
Visa Jāņu nakts aiziet procesijās un darbībās: ar mēru tiek iedzerts alutiņš, apdziedāti kaimiņi, degts ugunskurs, ēsts siers, apcerēta dzīve un pārdomāti darbi… Ja nu tomēr vēl gadās brīvs brīdis, tad pusnaktī var doties skatīties papardes ziedu. Tiesa, paparde jānolūko laikus, jau dienā, jo, kad iet skatīties papardes ziedu pusnaktī, tad velns aizved projām… Papardei, ko nolūko, jābūt vismaz divus gadus vecai.
Jāņu naktī pie tās jāierodas jau pirms pusnakts, lai pagūtu tai apkārt apvilkt maģisko apli un zem tās izklāt lina drānu. Tad jāsēž un jāgaida. Pusnaktī kāda mistiska viela var uz tās drānas arī nobirt. Ja tas izdevies, cilvēks piedzīvo paralēlās pasaules redzējumu…
Diemžēl…
23. un 24. jūnijs, kad ir kalendārie «Jāņi», dabā visa maģija ir beigusies. Tā vienkārši ir Jāņa Kristītāja dzimšanas diena, un vislabāk šajās brīvdienās ir vienkārši atpūsties! Rituālus veikt nav nozīmes, jo nav jēgas to darīt. Tas būtu tāpat, ka caurā maisā bērt kartupeļus un pēc tam brīnīties, ka maiss joprojām tukšs. Rituāli darbojas tikai pareizajās stundās un pareizajā dienā! Tu vari greznoties ar vainadziņu un vērties ugunī, tikai negaidi brīnumus…

Mūsos viss ir!
Mums bieži patīk visu sarežģīt: lasām tālu zemju gudras grāmatas, apgūstam meditācijas mākslu, atveram čakras un beigās paši visā tajā apjūkam. Patiesībā visi esam dabas bērni, daļa no dabas. Ieklausies sevī! Ļaujies! Intuīcija pati pateiks priekšā, kas jādara… Cilvēkā ieliktas visas sakrālās zināšanas, un brīdī, kad viņš savienojas ar sevi, ar Dabu un ar Dievu, notiek brīnums. Tiek iegūta gudrība par to, kā pasaule iekārtota…

Ko nozīmē Jānis?
Latviskajā kontekstā tas ir auglības dievs, kas simbolizē auglību. Kādreiz vārdu Jānis lika tikai tiem cilvēkiem, kas bija tautas gudrības un garīgo vērtību nesēji tālāk, tāpēc valkāt auglības dieva vārdu bija milzu atbildība.

Kā neprasīt un nelūgt Saulgriežos?
Latvietim izsenis bija tā – darbiņu padarīji, aldziņu saņēmi. Tāpēc aplami būtu Saulgriežu naktī ko pieprasīt. Vai izteikt pretenzijas. Nē, vienkārši šajā maģiskajā naktī lūdzu svētību! Attiecības ar Dievu iet caur Darbu!
Ja dzīvē ko gribi – izdari un tad arī saņem, nekad nebūs otrādi. Kāda ir tava dzīve, tādi ir tavi izdarītie darbi. Tavas attiecības ģimenē, ar kolēģiem, tavs mājoklis, tava izaugsme – tie visi ir tavi darbiņi, par kuriem Dieviņš tev iedevis algu: vai nu tavā ģimenē ir ķildas vai tieši pretēji – valda harmonija.

Neaizmirsti!
Jāņi ir auglības svētki! Nav labāka brīža par šo, lai ieņemtu bērniņu!

Par alus dzeršanu
Alus mūsu tautai ir svēts, īpašs dzēriens. Saulgriežu naktī var iedzert, bet nedrīkst piedzerties! Piedzerties at auts trešajā, pēdējā dienā! Kāpēc nedrīkst piedzerties? Jo tas ir pats maģiskākais brīdis dabā, kad esi tik spēcīgi vienots ar Dievu, Dabu un Visumu kā nekad. Ja cilvēks piedzeras, tās ir pilnīgi cita līmeņa enerģijas. Tad viņš nevis saņem no Dieva svētību, bet gan pērienu.

One thought on “pārpublicēts: saulgriežu rituāli, jeb 21.jūnijs būs gada garākā diena un astronomiskās vasaras sākums”

  1. Tā starp citu, asociācija nostrādāja par šo:
    [Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt arī par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē “saule stāv uz vietas”]
    Vairāk, šķiet, ka “solstīcijs” nāk no krievu valodas “солнцестояние” (kriev.val. “saulgrieži”).
    p.s. kārtējais vārdiņš, kura pirmsākumi drīzāk meklējami slāvu valodā, ne latīņu.
    p.s.s. Bet raksts interesants un labs padevies!

Comments are closed.