salmu ķīpas savestas!

pāgājušajā ceturtdien netālie jumpravas kaimiņi, kuriem ir ķīpotājs, pļāva ziemas rudzus un taisīja salmu ķīpas, par kurām jau pavasarī bijām vienojušies, jo, ja nav sarunāts, parasti ķīpas nesataisa.
līdz piektdienai apzvanīju draugus, jo ļoti operatīvi bija jāsarunā palīdzība, lai ķīpas sakrāmētu traktora piekabē, kā arī izkrāmētu un sakrāmētu kaudzē pie topošās mājas, kura sanāca ļoti liela!

kopā ar trīs draugiem, kuri tajā dienā bija brīvāki, braucām vest ķīpas. bija ko padarboties, savedām 2 kravas, kopā 240 45x50x100cm ķīpas. garums ķīpām nedaudz variē.
ķīpu krāmēšanas procesā uznāca arī neliels lietus, bet cerams, ka ķīpu kvalitāti tas neiespaidos..

lielākā daļa ķīpu ir paredzēta būvniecībai un vēl daži desmiti ķīpu ir pierēķināti dārzam, kā mulča un mēslojums.

ķīpas maksāja 50santīmi gabalā neatkarīgi no to izmēra. tādēļ prasīju, lai taisa maksimāli garas.
transportēšanai tika iedots arī traktors ar traktoristu, kas izmaksāja papildus vēl 15ls stundā. parasti maksā 20ls/h, bet sarunāju nedaudz lētāk.

traktora pakalpojumus sanāca lietot 3 stundas un pēc tam vēl 3 stundas krāmējām ķīpu kalnu un sasedzām to ar nosietām plēvēm, lai vēji neaizpūš..

rokas un kājas (jo bija basas) pēc krāmēšanas bija diezgan pajēlas, jo rudzi ir ļoti asi. ērtāk noteikti būtu bijis lietot garus cimdus vai apģērbu ar garām rokām, kuras aizliktas aiz cimda, lai salmi nesaskarās ar ādu..

ja kādam ir interese, jumpavas pagastā ir divi ķīpotāji:

1. sia “lukas jumprava agro”, renāte – 26337178 (ķīpas sarunāju ar šiem cilvēkiem)
2. jānis svetkovs – 29433534

ķīpu vešanas un kraušanas fotogrāfijas – https://www.dropbox.com/gallery/407857/1/salmu_kipas?h=4273bc

4 thoughts on “salmu ķīpas savestas!”

 1. Kas Tev ir apakšā uz zemes zem ķīpām? Ja nekas vai arī vienkārši baļķīši – rēķinies, ka visa apakšējā kārta sapelēs/iepūs. Protams, ja vien neesi plānojis jau šogad to visu paspēt sakraut konstrukcijā. Plēvi, ar ko to krāvumu pārsedzi, vajadzēja tiešām ļoti labu un izturīgu – jo pa vienu ziemu parasta plēve saules ietekmē sadalās uz nebēdu. Ja plāno ar ķīpām rīkoties nākamgad, es galvoju, ka gana ievērojama daļa ķīpu Tev diemžēl būs nelietojama..
  Es arī pirku ķīpas no Lukasa. Cerams, ka nav ļoti nezāļainas. Nez, kas par ķīpotāju ir tam otram jumpravietim? Tur nekāds krievu laiku aparāts neder, jo tie netiek galā ar stingrajiem rudzu stiebriem. Lukasa vācu presi ar manis sameklētu meistaru pirms 2 gadiem saremontējām un tad nu šim tagad jauns bizness!! 😀

 2. @Jānislielāko daļu ķīpu sakrāmēšu jau šogad. sanāca pusi apsegt ar tentu, pusi ar plēvi. apakšā saliku gumijas riepas. daļa jau noteikti samirks, tad tā būs priekš dārza 🙂

  dažas ķīpas ir ar lielāku nezāļu saturu, bet tās arī priekš dārza.

  otro ķīpu presi neesmu redzējis, bet domāju, ka jaunā spriežot pēc citas jāņa tehnikas.

  lukas nākošajā gadā rudzus neplāno sēt, bet runājām, ka var arī laicīgi sarunāt ar kādu citu ziemas rudzu audzētāju un pa 20ls/h noķīpotu.

 3. Problēma jau tajā, ka nav jau to rudzu audzētāju tik daudz, diemžēl… Nu tad ievāc info no Lukasa – nešaubos, ka kādam noderēs info, kur vēl var meklēt rudzu audzētājus. Varbūt man pašam arī pēkšņi noder. 🙂

Comments are closed.