smilšu pils pirmais posms – pagrabs

pagraba celtniecība

jau pirms vairāk kā divām nedēļām ar palīgiem sākām veidot pagrabu.
pagrabs gan ir virs zemes, jo zeme ir diezgan mitra un, ja pagrabs būtu zem zemes, visticamāk būtu plūdi.. bet ne jau tā ir galvenā lieta.. pagrabs tiek veidots no smilšu maisiem, (maisu sienas biezums ap 45cm) un pēc tam tiks apbērts ar zemes kārtu, lai sienu biezums būtu vismaz 1m. sienu biezums nodrošinās pagrabam labu temperatūras stabilitāti.

celšana notiek talku veidā. kādu dienu atbrauc divi cilvēki, kādu trīs un vienā dienā pat pie būves darbojāmies 6 civlēki!

divi cilvēki dienā var uztaisīt 1.5-2 maisu rindām. visproduktīvākā darbošanās bija, kad vienā dienā bijām 6 cilvēki. pa dienu sataisījām 5 rindas!

ja katru dienu būtu 6 cilvēki, tad maisu daļu varētu pabeigt 4 dienās.

pagrabam būs ap 20 rindām. tā nu sanāk, ka pagrabs būs divstāvīgs, jo griesti būs 3 metru augstumā 😀

šobrīd aptuvenās būves izmaksas ir 100ls

pagraba iekšējais diametrs – 4m
kvadratūra ~12.5kvm

aptuvenais process

1. pa perimetru izrakām aili, vienas lāpstas raciena dziļumā, un viena maisa platumā

2. pirms plēves ieklāšanas nopļāvām zāli. (šo procesu darīt nevajadzēja, jo zāles stumbri sadurstīja plēvi)

3. visā platībā ieklājām 6x6m plēvi

4. netālu no pagraba uzmeklējām vietu no, kuras tiks raktas smiltis. tur pēc tam tiks veidots dīķis

5. norakām dažu kvadrātmetru platībā melnzemes virskārtu, jo to maisos bērt nebūtu laba doma, jo pārstrādāsies un sakritīs..

6. sākām ar spaiņiem nest smiltis un pildījām ar tām maisus – vienā maisā ielīda 3 20 litrīgi spaiņi

7. kad maisā iebērts pirmais spainis smilšu, iespiedām uz iekšu stūrus, lai veidotos gludāka sienas virsma

8. kad maisā iepildīti 3 spaiņi, salokam tā atvērto galu kā vēstuli un, ar adatā ievērtu kaprona diegu, izveram cauri, un sasienam

9. apgāžam maisu un iekārtojam to savā vietā

10. kad riņķis ar maisiem salikts, ņemam blieti un blietējam kamēr virsma plakana un cieta
otrā rinda jau tiek likta pamīšus

11. kad otrā rinda uzlikta, katrā maisā ar āmuru iedzenam ap 2cm resnu kārklu mietiņu ar noasinātu galu garumā, lai tas izietu cauri vismaz diviem maisiem, bet, ne vairāk kā 3 maisiem (pirmajām kārtām izmēģinājām ar dzeloņdrāti.. mietiņi maisus notur labāk un arī neko nemaksā)

12. tālāk mietiņus sitam katrā rindā, bet tā, lai tie nesaduras.. piemēram vienā maisu kārtā pa labi no maisa centra, otrā pa vidu, trešajā pa kresi

13. starp katru rindu vai katru otro maisu kārtu liekam kārklu mietu pakāpienus, lai varētu uzkāpt uz konstrukcijas ar visu spaini.. pakāpienus liekam 3 vietās, uz aci sadalot riņķi 3 daļās, lai pa vienu pusi kāpjot nebūtu visu laiku jāstaigā pa riņķi.

14. starp katru, vai katru otro maisu slāni liekam izžāvētus kārklu mietus, lai būtu, kur stiprināt durvju stenderi

par kupola veidošanu mazliet vēlāk..

16 thoughts on “smilšu pils pirmais posms – pagrabs”

 1. Labu lietu darat.Vācieši iesaka pievienot cementu 1;10. Es domāju,ka izmantošu apakšējai kārtai.Vai neesat domājuši izmantot mazo vibroblieti?

 2. @Māris ja kautko smiltīm vēl liktu klāt, tas ļoti sarežģītu būvēšanas procesu, jo tad vēl būtu tā visa smagā masa jāsamaisa.
  perfekti, ja ir smilšmāls ar ~30% māla piejauumu, lai izžūstot masa sakalstu.

  manā gadījumā māla piejaukuma gandrīz nav, bet kupola forma ir ļoti spēcīga. kad maisus sablietē, pa vienu paklauvējot skaņa izvibrē cauri visai konstrukcijai.

  cik smaga ir mikro bliete?

 3. Mani dara bežīgu tas, ka šodien daudzu ekoloģisku konstrukciju noturība balstās uz ultravioletahjos staros ātri bojājošos polimēru striķiem vai maisiem. Vai šībrīža saulē nepietiek ar nedēļu, lai maiss sāktu lūzt?

 4. @Vienstāvs jo ātrāk sanāks nosegt ar melnu plēvi jo labāk.. pagaidām nezinu cik ātri maisi saulē sadalās. šobrīd nesanāk nosegt, jo sānos ir mieti, kuri plēvi var saplēst. kad konstrukcija būs pabeigta, mieti tiks nozāģēti.
  pēc ultraviolētie stari nebūs problēma, jo maisi tiks apbēri ar smilti.

 5. Bija jauki padarboties. Dikti gribas, lai būve ātrāk tiktu pabeigta.. tad arī saules stari nekaitēs. Varbūt ir vēl kāds, kurš gribētu un varētu kaut 1-2 dienas pielikt arī savu roku? Darāmā tur vēl daudz..

 6. traki liels izskatās tas pagrabs:) tur jau dzīvot mierīgi var.

  dzeloņstiepļu armatūru vajag savā starpā savienot, visus posmus, un tad galu pievienot pie zemē ierakta zemējuma, un būs super izolētais gandrīz Faradeja pagrabs:)

 7. @Runcio
  Ideja laba. Mūsu gadījumā gan darījām tā, ka tos maisus pildījām augšā.. respektīvi, spaiņus cēlām uz sienas un augšā tos bērām maisos, pretējā gadījumā tos maisus būtu nereāli dabūt augšā. Kaspars pateiks precīzi, bet šķiet, ka vienā maisā sagāja kādi 3-4 20 litrīgie spaiņi.

 8. Man ir 2 bažas par šo konstrukciju: 1.dēļ maisa sintētikas sienas neelpos un iekšā būs pamatīgs kondensāts, fiksi saaugs pelējums utt. Grieķijā tas varbūt strādātu, bet ne mūsu klimatā. 2.sākot no apakšējiem maisiem dēļ lielā spiediena tā maisa struktūra sadalīsies, plus temp. un mitruma svārstības. .. Kā saka: d***ā darbs un materiāli 🙂 Bet pieredze būs, tikai dzīvot tur iekšā nesadomājiet.. pie tam brūkot (tpu tpu tpu) var arī aprakt vai nosist..

 9. Sirdsapziņa liek piedāvāk ko vietā, jo kritizēt jau visi māk 🙂 Tad nu lūk, mana versija patiesam eko pagrabam bez ķīmiskajām plēvēm: 1.ņemam lāpstu un izrokam to pa apli kas būs pamats sienai, zemi metot uz centru (ja tā vieta, es saprotu, ir mitra). 2.līmeni paceļam par saviem 20cm, noblietējam ar bomi pamata vietu. 3. vedam akmeņus – bez šiem nekādi 🙂 4.metam akmeņus grāvītī, lejam ūdeni un pablietējam 5.taisam māla+kaļķa javu un mūrējam lielākos akmeņus, liekot smalki uz izjūtu lai sader formas 6.kad sienas gatavas liekam sijas 🙂 – priežu baļķus. No ārpuses sienas aprok, no augšas baļķiem ar sūnām aiztaisa šķirbas un pa virsu ber kautko skaidām līdzīgu.. hmm īsti nezinu ko. 7.liek spāres un uzsit lubu jumtu 🙂 Būs sauss un vēss visu gadu!

 10. Polipropilēna maisi saulē sadalās visai ātri, apmēram pusotra mēneša laikā. Ir pārbaudīts praksē (tais maisos gan bija ogles, taču tas nav būtiski).

 11. un kadēļ gan netaisīt, mūsu senču pārbaudītu, veco labo mālā kleķa mājiņu? tomēr tie sintētiskie maisi neliekās baigi Eko! 🙂

 12. Visu cieņu, bet Latvija pilna ar pamestām mājām. tas ir 100 reiz aktuālāk, nekā veidot slieku un žurku būdas.

Comments are closed.