vienreizlietojamā sabiedrība…

tā nu ir sanācis, ka pa lielam dzīvojam vienreizlietojamajā sabiedrībā.. un šī vienreizlietojamajamā sabiedrība to pati ir pieņēmusi, vai varbūt būtu precīzāk – tā ir tā ieaudzināta, jeb kā tautā saka – iezombēta.. sabiedrība ir pieņēmusi, ka visu jāmaina ir ātri.. vienreizlietojamie trauki, vienreizlietojamie apavi, vienreiz vai vairākas reizes lietojamie fotoaparāti, vienreizlietojamie blenderi, vienreizlietojamie magnetofoni, vienreizlietojamās sievas un vīri…

varētu taisīt taču taisīt praktiski nenonēsājamus apavus, piemēram, ja kā apavu zoles izmanto automašīnu gumijas riepas (ar drāšu stīgojumu), diez vai tās būtu tik viegli nonēsāt.. automašīnas taču ar tām nobrauc tūkstošiem kilometru, bet cik gan nostaigā cilvēks… vai arī vēl feināks zoļu variants – kaučuks! to ir ļoti grūti nodeldēt!
apavi gan cilvēku noslēdz no zemējuma, bet tas jau ir cits stāsts…

pirms dažiem gadiem bija sakars ar origo izliktajiem tv ekrāniem, kuros tika translētas reklāmas. pēc divu gadu lietošanas puse ekrānu vairs nestrādāja un kāda sakritība! garantija tiem bija tieši divi gadi! šinī piemērā vien spilgti parādās, ka lietošanas termiņi smalki tiek plānoti, lai nebūtu par daudz..

kad piemēram blenderim kaut kas saplīst, to jāmet ārā nevis jālabo, jo labošanai tas nav paredzēts..

dizaineri pat vietām tiek apmācīti, lai mācētu pagatavot industrijai pieņemamus produktus – kuri labi izskatās un ir ar paredzamu īsu lietošanas termiņu.. cilvēki tik ļoti pie tā ir pieradināti, ka tā ir jau pieņemta par normu. daudzus produktus var uztaisīt pat cilvēka mūžā nenolietojamiem, ko pat var atstāt mantojumā, bet īstens 21.gs. cilvēks taču par patiesību pieņem to ko viņā ar smalku karotīti mutē gāž televīzija u.c. masu mēdiji.. jau kopš mazotnes skolā viņu tam sagatavo.. klausīt autoritātes..

vēl viens labs piemērs ir firmas levis pirmie džinsi, kuri tika ražoti no kaņepju šķiedras. levis sauklis bija apmēram šāds – mūsu džinsu valkātājs tās valkās visu mūžu.. drīz vien kaņepju audums tika atmests un levis sāka ražot džinsus no daudz neizturīgākiem audumiem.. lai varētu vienam cilvēkam pārdot vēl un vēl un vēl…

izdevīgi uzņēmējam, neizdevīgi lietotājam. šī ir kārtējā par 180 grādiem pagrieztā patiesība..
patiesība ir pārtaisīta par nepatieso patiesību..

bet mums ir izvēle! mēs varam izvēlēties lietas, kuras nav paredzētas ātrai nolietošanai. tās prasa vairāk resursu (mūsdienu sistēmā pārsvarā finansiālu), bet ilgtermiņā tas atmaksājas ar uzviju un ir daudz mazāk izšķiesti dabas resursi un mazāks ir tās piesārņojums.. padomā par to

14 thoughts on “vienreizlietojamā sabiedrība…”

 1. Sabiedrībai ir īstermiņa domāšana, tai tiek iestāstīts, ka vienreiz lietojamais ir lētāks un praktiskāks. Šāda sabiedrība mazāk pievērš uzmanību preces, mantu saturam, kvalitātei, efektivitātei, jo apzinās, ka pēc neilga laiciņa jau tiks iegādāta jauna, rezultātā īpašums netiek saudzēts un izturēšanās pret to ir nevērīga. Tiek atkal iegādāta jauna…
  Pats daļēji iekļaujos šajā sabiedrībā, jo jau izsenis cenšos lielākus pirkumus, veļasmašīnu, ledusskapi, boileri, istabas logus, utt. iegādāt, pirmkārt, izvērtējot savas prasības, tad iegādājamās preces lietderību un efektivitāti, visu beidzot – cenu. Iegādes process aizņem vairāk laika kā ieiet veikalā un pajautāt “konsultantam”, tomēr galarezultātē nekad vēl neesmu vīlies, esmu pilnībā apmierināts.

 2. °tādēļ arī bizness un ētika vienmēr būs savstarpējā konfliktā
  °tiem, kas nav redzējuši, iesaku noskatīties zeitgeist (duh vremeni) īpaši pēdējo daļu. Lai kā mums negribētos, pienāks tas laiks, kad vairs nevarēsim lieki šķiest resursus.
  °es labprāt gribētu sev kaņepju džinsus, bet skatoties, cik tās maksā pārstāj gribēties 🙂

 3. Pilnībā piekrītu rakstītajam, bet viss ir mūsu pašu rokās. Tiešām vēloties iegādāties stabilas vērtības nākas ilgāk meklēt, vairāk samaksāt, bet tas beigās atmaksājas, jo lietas tiešām ir labas. Tāpēc es jau divus gadus nevaru nopirkt sev jaunas bikses. Kautkā iztieku vēl. Ziemas zābakiem nomainīju zoles veiksmīgi un kalpos jau 6 sezonu.
  Bet es zinu, ka sametoties kādiem projektiem kopā līdzīgi domājošiem cilvēkiem var mainīt pasauli. Vajag tikai gribēt.

 4. Aircomnet.lv šeit var dabūt jebkuru detaļu, jebkurai sadzīves tehnikai. Sazinaties ar veikala administrāciju, nosauciet tikai modeli un vajadzīgo detaļu, atradīs un nosūtīs Jums. Pats nopirku jaunu aķi savam aizvēsturiskajam filipsa bārdas dzenamajam.

 5. Es tirgū pa 8Ls nopirku zandeles un 3 sezonas novilku, līdz kucēns aizmugurējās siksniņas nograuza, nu man ir iešļčenes 🙂
  Varbūt jādomā lēti un ilgtermiņā, piemēram sulspiedi nomainīju pret Kaspara doto info [ar maļamo mašīnu – lēti eko un praktiski mūžīgi.

 6. Remontēt mūsdienās vairs nav populāri, bet tie kas nāk no padomju laikiem, remontēt māk un cilvēkiem ir bagātā izpratne par tehnoloģijām. Tie ir arī spējīgi saremontēt jo vadās pēc teiciena Ja cilvēks ir uztaisījis, tad cilvēks var arī salabot. veikalā aircomnet.lv var nopirkt daudzas lietas, un ir iespējams arī pasūtot sagādāt, jo ne visi iegūstamie produkti ir izlikti katalogā. Ir mūsdienu sadzīves preces, kuras labāk pat neatvērt un pa taisno izmest, tās arī ir no vienreizlietojamo preču klāsta. Kā remontēt padalieties ar pieredzi http://www.skillex.lv kā arī neizgudrojiet velosipēdu un palasiet citu pieredzi.

 7. kas tur ir ar tām hempdžinām? es esmu uzšuvis tūkstošiem džinu un māku arī aust un visādas stelles ir, bet neviens nav prasījis tādas?

 8. Sveiks! Es sekoju cītīgi taviem rakstiem, bet tas par tām gumijas zolēm lika aizomāties. Gribēju nosūtīt linku ar paskaidrojumu, kāpēc gumija cilvēka pēdām varbūt nav tā vēlamākā. Būtībā tā darbojas kā enerģijas bloķētājs, ko mēs saņemam no zemes. http://getlongevitynow.com/bare-your-feet-grounding-video/ iesaku noskatīties video un varbū meklēt alternatīvas šai lietai. 🙂
  Jauku Tev dienu!

 9. @Līga paldies! 🙂
  par tām zolēm, tas tā vairāk priekš aktīviem apavu nēsātājiem 🙂 apavus siltajā periodā nenēsāju un maksimāli cenšos sazemēties.. ziemā gan vēl pašvaki ar masām kājām.. bet domāšu ko lietas labā var darīt..

 10. nuu man domāt ka arī tirgus apavi nedod diezko labu ”zemējumu” līdz ar to domājams ka tas būtu visai noderīgi, protams ādās izstrādājumi vismaz elpo, bet ja rēīnam no naudas pret nonēsajāmību viedokļa tad tādi apavi būtu to vērti- protams, cik daudz t;ados staigāt n cik tuvu dabai- to izvēlas katrs pats 🙂

Comments are closed.